11. strokovno srečanje konservatorjev-restavratorjev
Sporočilo za javnost
Ljubljana, 9. maj 2011
11. strokovno srečanje konservatorjev-restavratorjev
Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana
Torek, 17. maj 2011
Strokovna srečanja konservatorjev-restavratorjev so se začela pred 11 leti v Narodnem muzeju Slovenije na pobudo konservatorsko-restavratorske sekcije pri Skupnosti muzejev Slovenije in ob sodelovanju Društva restavratorjev Slovenije. Na njih sodelujejo konservatorji-restavratorji iz muzejev in galerij, knjižnic in arhivov, zavodov za varstvo kulturne dediščine in zasebniki – tako s področja premične kot nepremične kulturne dediščine. Zadnja leta se nam pridružujejo tudi kolegi iz drugih držav. Sodelujoči predstavijo svoje delo na plakatih, razstavo plakatov pa običajno dopolnjujejo še predavanja in filmi.
Plakati z naših srečanj so bili štirikrat razstavljeni tudi v Beogradu.
Letošnje srečanje je enajsto po vrsti in že drugič v Slovenskem etnografskem muzeju. Predstavljenih je 69 plakatov iz Slovenije, Hrvaške, Srbije in prvič iz Madžarske. Teme so kot ponavadi raznolike. Zajemajo slikarstvo, kiparstvo, arheologijo, stavbno dediščino in muzejske predmete; različne materiale: les, kovino, keramiko, tekstil, papir, usnje; tudi preventivno zaščito, pedagogiko, naravoslovne analize in uporabo novih tehnologij v konservatorsko-restavratorski stroki. Področje, ki letos nekoliko izstopa, je izobraževanje. Avtorji nam predstavljajo sistem konservatorsko-restavratorskega šolanja na Finskem, Poljskem in Madžarskem, nekaj prispevkov pa govori o pridobivanju specialnih znanj naše stroke (npr. o mozaikih, ikonah, fotografijah …) oziroma o zanimivih pedagoških pristopih in popularizaciji dejavnosti.
Zbornik, ki vsako leto izide ob tem dogodku, je letos dobil novo obliko z nekoliko razširjeno vsebino in predvsem z možnostjo, da bi se vsebina širila tudi v prihodnjih letih. Vedno bolj se namreč kaže potreba, da naša stroka pridobi svoj prostor za objave, da bi se dragocene izkušnje in nova spoznanja zbirala na enem mestu in bi si jih tako izmenjavali med seboj. V letošnjem zborniku je vsakemu avtorju plakata namenjena po ena stran za razširjeni povzetek, plenarni predavanji pa sta objavljeni v celoti.
Program srečanja:
11.00 Slavnostno odprtje razstave plakatov
12.00 Predstavitve plakatov z druženjem ob prigrizku
13.30 Predavanje: Eva Ilec: Konserviranje in restavriranje tapiserij – zaključeni posegi na
tapiseriji Odisejevo slovo od Fajakov
14.00 Predavanje: Miladi Makuc Semion in Martina Vuga: Tehnološki vidiki kiparskega
ustvarjanja in konserviranje-restavriranje opusa Alojza Gangla
Plakati bodo na ogled do nedelje, 22. maja 2011, vsak dan od 10. do 18. ure.
Kontaktna oseba:
Ana Motnikar, Slovenski etnografski muzej
ana.motnikar@etno-muzej.si
tel: 01 3008 709