Slovenski etnografski muzej

Prehod
Datum objave 
24. March 2025
What 
Novice

Cikel dogodkov PREHOD, ki opozarja na umiranje na migracijski poti na Balkanu

Slovenski etnografski muzej (SEM) in Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani (FF, UNI LJ) v sodelovanju s partnerji v torek, 25. marca 2025, ob 14.00, začenjata s ciklom dogodkov Prehod, posvečenih pogrešanim in umrlim na migracijski poti na Balkanu.

Kdo so ljudje, ki umirajo na slovenskih mejah? Je bila njihova smrt neizbežna?
Zakaj so smrti beguncev še vedno tako nevidne in kako bi jih lahko v Sloveniji javno obeležili?

Cikel dogodkov Prehod je namenjen ozaveščanju javnosti o problematiki umiranja na migracijski poti na Balkanu in spodbujanju solidarnosti z migranti. Z dogodki želijo partnerji cikla odpreti prostor za dialog o migracijah, človekovih pravicah in odgovornosti do sočloveka, hkrati pa opozoriti na pereč problem umiranja migrantov in spodbuditi k razmisleku o tem, kako lahko kot družba prispevamo k bolj humanemu in pravičnemu reševanju migracijskega vprašanja.  

Izhodišče cikla dogodkov je spominsko platno Prehod ~ The Passage, ki z izvezenimi portreti ohranja spomin na ljudi, ki so izgubili življenje na migracijski poti na Balkanu. Ustvarile so jih umetnice, raziskovalke, prevajalke ter druge članice in podpornice hrvaškega kolektiva Ženske ženskam v sodelovanju z umetnico in aktivistko selmo banich iz Zagreba ter dr. Marijano Hameršak z Inštituta za etnologijo in folkloristiko v Zagrebu. Spominsko platno bo v razstavni hiši SEM na ogled do 11. maja 2025.
Pobudo za organizacijo cikla dogodkov Prehod je podala dr. Uršula Lipovec Čebron z Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo FF UL, ki se prav tako raziskovalno in aktivistično ukvarja z migracijsko potjo na Balkanu in usodami ljudi, ki na tej poti prečkajo meje. V SEM teme globalnih stikov in izmenjav preučuje dr. Tina Palaić, ki osvetljevanje migracij in njihovih vplivov na njene akterje in družbo priseljevanja vidi kot pomemben del poslanstva muzeja kot družbeno odgovorne ustanove.

Vsi dogodki bodo v Slovenskem etnografskem muzeju.

Program
Cikel dogodkov se bo začel z okroglo mizo z naslovom Posmrtno življenje ljudi, ki prehajajo meje, ki bo potekala v torek, 25. marca 2025 med 14.00 in 16.00 v upravni hiši SEM. Gostje bodo osvetlili okoliščine smrti beguncev, lokacije, kjer so izgubili življenje, in razmišljali o razlogih zanje. Ob 16.15 bo v razstavni hiši SEM predstavitev spominskega platna Prehod ~ The Passage.

Drugi dogodek bo v petek, 18. aprila 2025; ob 10.15 bo ob spominskem platnu Prehod ~ The Passage javno poslušanje dokumentarne radijske drame Barbare Matejčić, naslovljene Vzrok smrti: Meja; ob 12.15 pa bo delavnica keramike s kolektivom Ženske ženskam.

Cikel bo sklenjen z dogodkoma v četrtek, 8. maja 2025, ko bodo ob 13.00 predstavljeni  pojmi z migracijske poti na Balkanu – E-erim, ob 18.00 pa bo hibridno predavanje z naslovom Ločeni v smrti: izginuli in umrli na migracijski poti na Balkanu.

Zasnova in izvedba cikla dogodkov:
dr. Tina Palaić, Slovenski etnografski muzej; dr. Uršula Lipovec Čebron, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF UL; dr. Marijana Hameršak, Inštitut za etnologijo in folkloristiko, Zagreb; selma banich, umetnica, aktivistka in organizatorka skupnosti

V sodelovanju z:
Uroš Škerl Kramberger, Oštro, Center za preiskovalno novinarstvo v jadranski regiji; dr. Tina Ivnik, projekt DEAGENCY, Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo FF UL